Hoppa till innehåll

#51 – Därför växer vissa företag mycket snabbare än andra

Malin Sjöman

🎧 Lyssna på avsnittet här >>

Under senare år har ett stort fokus inom B2B-marknadsföringen varit på direkt säljdrivande marknadsföring, från leadsgenerering genom inbound marketing till riktade insatser som ABM. Men att optimera aktiviteterna och maximera budgeten för aktivering här och nu kommer inte bära frukt om vi inte har gjort grundjobbet. Det handlar om det långsiktiga arbetet med att bygga tydliga varumärken men framförallt ännu mer grundläggande: att förstå varför våra kunder köper och utifrån det presentera vårt erbjudande på bästa sätt!

Mats Georgson driver egna konsultföretaget Georgson & co. med ambitionen att hjälpa företag växa med rätt marknads- och varumärkesstrategier. Han har en doktorsexamen i marknadskommunikation i bagaget tillsammans med över 30 års erfarenhet inom marknadsföring, som global varumärkeschef på Ericsson och Sony Ericsson och som CMO på Polygiene. När Mats gästar B2B-podden handlar samtalet om vad det är som gör att vissa företag växer så det knakar medan andra sakta smälter bort över tid.

Med utgångspunkt i den studie som Mats gjort baserat på 150 snabbväxande företag diskuterar vi bland annat:

  • Varför större marknadsföringsbudget inte självklart leder till tillväxt
  • Vad som skiljer snabbväxare från andra företag
  • Skillnaden mellan att jaga och att bli ihågkommen
  • Hur kombinationer av Demand Points beskriver verkliga kundbehov
  • Varför ett statiskt varumärke inte självklart är vägen framåt
  • Och hur B2B-företag faktiskt kan vara sexigare än konsumentföretag


Givetvis avsluta inslaget med att Mats ger sina bästa tips till dig som vill på att kommunicera med din målgrupp som grunden för fortsatt tillväxt.

🎧 Lyssna på avsnittet

Passa på att lyssna nu direkt här eller i din poddspelare! Och glöm inte att prenumerera på B2B-podden så du får tips när nästa avsnitt är ute med mer inspo för din B2B-marknadsföring och försäljning!

Här hittar du också Mats LinkedIn-post med summeringar av studien som vi utgår från i inslaget!

.

Dela:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

 

Post Comments

Du kanske också gillar

Christer Pettersson, Chief Customer Acquisition, Enity Bank Group gästar B2B-podden för att prata om hur B2B-företag gör affärer digitalt.

Läs vidare

Yvonne Ehinger, Head of Marketing & Communications för Norden på CBRE, gästar B2B-podden för att diskutera hur vi kan åstadkomma mer med mindre.

Läs vidare

Mer inspiration direkt i din inbox?

Fyll i din epostadress så håller vi dig uppdaterad.

Sök efter mer inspiration